Leo Peruca tīcības alķīmija

Leo Perucs, Svētā Pperutz-leoētera sniegs, Zvaigzne ABC, 2010, no vācu valodas tulkojusi Silvija Brice

20. gadsimta 30. gadi. Osnabrikas slimnīcā kāds ārsts atmostas no komas un mēģina atcerēties, kas ir noticis. Gan slimnieku kopēja, gan ārsti, gan visi pārējie, kuri viņu apmeklē slimnīcā apgalvo, ka viņš ir nogulējis komā piecas nedēļas. Viņam pašam šķiet, ka tikai dažas dienas. Viņam ir miglainas atmiņas par pēdējo piecu nedēļu notikumiem. Guļot slimnīcā viņš mēģina atsaukt savas atmiņas un saprast vai tā ir īstenība vai tikai sapnis.

Peruca Romāns rakstīts no šī ārsta, Georga Frīdriha Amberga, perspektīvas. Romāna sākumā mēs mazliet uzzinām par viņa dzīvi, mazliet uzzinām par viņa aizraušanos ar kādu grieķu studenti Bibišu un mazliet par krievu emigrantiem un vēl šo to. Grāmata ir piebārstīta ar nelieliem spilgtiem tēliem, bet par viņiem visiem mēs uzzinām tikai mazliet. Ļoti daudz nav iespējams pateikt kaut vai tikai romāna nelielā apjoma dēļ (mazāk kā 200 lapaspuses), bet šķiet tas nav arī nepieciešams. Visi šie teli drīzāk ir kā vides elementi, kas raksturo mazo, miglaino ciematiņu. Grāmatas īstā intriga neslēpjas nedz ārsta Amerga atmiņas meklējumos, nedz viņa mīlas sakaros ar grieķu studenti. Sākot strādāt par pagasta ārstu Morvēdē, viņš sastop brīvkungu fon Malkīnu, kurš ar ķīmijas palīdzību vēlas atgriezt cilvēkos ticību. Ar fanātisku aizrautību viņš sapņo atgriezt tronī ķeizaru, bet lai to izdarītu, cilvēkiem ir nepieciešama ticība. Šī ir viena no tām grāmatām, kas savu īsto jēgu atklāj tikai kopumā. Iesākumā pieteiktā kriminālā intriga nespēj noturēt uzmanību, un izkaisītie tēli arī īsti nelīmējas kopā, un tikai izlasot to līdz beigām viss nostājas savās vietās.

Leo (Leopolds) Perucs (1882-1957) ir austriešu matemātiķis un rakstnieks, kurš savas dzīves laikā sarakstījis 11 romānus, visus apjomā nelielus un ar zināmiem fantāzijas elementiem. To dēļ viņa darbi dažkārt pieskaitīts pie maģiskā reālisma. Kāds laikabiedrs viņa rakstīšanas stilu raksturojis kā Agatas Kristi un Franza Kafkas neuzticības aktu. Latviski tulkoti vēl vairāki viņa darbi. Romāns „Svētā Pētera sniegs” arī ekranizēts, video gan atrast neizdevās.

Grāmata noteikti ir lasīšanas vērta un ja vēl ņem vērā, ka iegādājos to izpārdošanā par 1 eiro…

Viena doma par “Leo Peruca tīcības alķīmija

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s